Podstawowe rodzaje papieru japońskiego

Papier japoński lub papier z Japonii jest nieograniczony w swojej różnorodności i posiada nieskończenie wiele możliwości wykorzystania w branży technicznej i rzemiośle artystycznym. Od wielu lat papiery japońskie znajdują zastosowanie w renowacji papieru, w introligatorstwie, w produkcji wysokiej jakości druków wytwarzanych ręcznie.

Japońskie papiery wyróżniają się przede wszystkim wysoką wytrzymałością, czego nie osiągają papiery europejskie. Trwałość cienkiego papieru japońskiego uzyskuje się wskutek intensywnego spilśniania bardzo długich włókien łyka, będącym przede wszystkim wynikiem zastosowania metody czerpania papieru przez wielokrotne zanurzanie formy – „nagashizuki“ (metoda wielokrotnego czerpania).

Japońskie papiery są wybitnie odporne na zrywanie i zginanie, a możliwość ich składania bez uszczerbku jest prawie nieograniczona. Ponieważ do rozwłóknienia nie używa się prawie żadnych chemikaliów a jedynie wodnego roztworu popiołu drzewnego, papiery japońskie nadają się znakomicie do renowacji (hasło: papiery odporne na starzenie).

W naszym sklepie internetowym japico można kupić przeróżne japońskie papiery.
Różnorodność papierów japońskich jest nieograniczona. Poniżej przedstawiono tylko kilka podstawowych rodzajów papieru japońskiego. Są to przede wszystkim papiery drukarskie wysokiej jakości.

Dosabiki

To mieszanka powstała na bazie żelatyny zwierzęcej i ałunu jako środka spajającego. W rezultacie papiery dosabiki charakteryzują się pewną wodoodpornością, a zastosowane w późniejszym użytkowaniu farby nie rozlewają się na boki i nie przenikają na drugą stronę arkusza.

Hosho
Papiery hosho były pierwotnie wykonywane na potrzeby urzędników państwowych, którzy w imieniu władcy spisywali na nich jego ustne rozkazy, podpisywali i sygnowali urzędową pieczęcią.
Obecnie papiery hosho wykorzystywane są głównie do drzeworytów, grafiki, dokumentów i dyplomów.

Ten japoński papier mogą Państwo kupić w naszym sklepie internetowym japico.

Gasenshi
Pochodzący pierwotnie z Chin papier gasenshi przeznaczony był do kaligrafii, rysunku i kreśleń technicznych. W okresie Edo (1603-1867) Japończycy przejęli technikę produkcji tego papieru.
Papiery gasenshi wykorzystuje się głównie w Syodo (kaligrafii japońskiej), w malarstwie japońskim i do masowego druku.

W naszym sklepie internetowym japico mogą Państwo kupić porównywalne japońskie papiery. Chętnie doradzimy.

Torinoko
Torinoko dosłownie oznacza „dziecko lub jajko ptaka“. Nazwa ta pochodzi od naturalnego koloru tego papieru, który przypomina jasnożółty kolor ptasich jaj. Papiery torinoko są używane do produkcji papeterii, kartek okolicznościowych, reprodukcji oraz jako przesuwane tapety ścienne.

Za pośrednictwem naszego sklepu internetowego japico mogą Państwo zakupić więcej tych japońskich artykułów.

Torinoko kozu
Torinoko kozu oznacza w dosłownym tłumaczeniu „kosz na cesarskie dokumenty“. Ten papier japoński mogą Państwo kupić w naszym sklepie internetowym japico.

Komagami
Zdobione pięknym deseniem papiery komagami pierwotnie używano jako papieru opakowaniowego lub do produkcji opakowań. Obecnie spektrum zastosowania tych papierów znacznie się poszerzył się: od małych arkuszy typu okolicznościowego, papieru kopertowego, papeterii i innych produktów z galanterii papierniczej do papieru wielkoformatowego, który odpowiednio zdobiony, stosuje się jako tapetę ścienną. Niestety, te bardzo piękne papiery nie są dostępne na rynku europejskim, ponieważ imitacje produkowane od jakiegoś czasu w offsetowym druku kolorowym są znacznie tańsze.

Kyokushi
Papiery kyokushi, dosłownie „papiery biurowe“, są to grube papiery z krzewu mitusama, miękkie, bardzo giętkie i łatwo nadają się do dekoracji ze względu na bardzo dobrą ostrość drukowanych ilustracji. Papiery kyokushi są zatem stosowane do produkcji czeków, kartek okolicznościowych, certyfikatów akcyjnych i wizytówek.

Jeśli chcą Państwo kupić ten japoński papier, proszę zajrzeć do naszego sklepu internetowego. Jeśli poszukują Państwo czegoś specjalnego, prosimy o kontakt.