Japońskie papiery japico są od wielu lat stosuje się w introligatorstwie, konserwacji oraz w branży technicznej i elektronicznej. Najcieńsze japońskie papiery (bibułki) służą do renowacji historycznych dokumentów archiwalnych, cennych rysunków lub grafik drukowanych etc. W tym przypadku bibułkę nakleja się na jednej lub po obu stronach przedmiotu, który jest poddany wzmocnieniu (zwykle papier japoński japico o gramaturze od 1,6 do 6 g/m²). Użyta do tych celów bibułka japońska powinna być prawie lub w ogóle niewidoczna, z drugiej zaś strony powinna znacznie podnieść stabilność restaurowanego obiektu.
Pęknięcia i załamania są zazwyczaj tylko częściowo podklejane za pomocą cienkiego, ale bardzo odpornego na rozrywanie papieru japońskiego (zwykle papier japoński japico o gramaturze od 6 do 20 g/m²).
Papiery japońskie o gramaturze powyżej 10 g/m² są także używane, na przykład, do montażu rysunków i grafik drukowanych w passe-partout. Papier japoński o gramaturze powyżej 20 g/m² nadaje się np. do uzupełnień i prac introligatorskich.
W naszej ofercie posiadamy prawdopodobnie najszerszy asortyment różnych japońskich papierów służących do renowacji, o gramaturze od 1,6 g/m² do 30 g/m².
Dla lepszego oglądu przedstawiamy podział papieru według gramatury:
- papiery o gramaturze poniżej 10 g/m² (np. do uzupełnień i podklejenia załamań i pęknięć)
- 10 do 20 g/m² (np. do renowacji dzieł sztuki i dóbr kultury)
- 21 do 30 g/m² (np. do uzupełnień i prac introligatorskich)
Pełna oferta oferowanych przez nas papierów służących do renowacji o gramaturze od 1,6 – 30 g/m² znajduje się w naszym podręczniku 6.15. Tu mogą Państwo zamówić poszukiwany towar wygodnie i szybko w naszym sklepie internetowym.
O wykorzystaniu papieru japońskiego m. in. do renowacji zniszczonych w czasie pożaru książek z Biblioteki Księżnej Anny Amalii w Weimarze informowano 26 lutego 2014 r. w programie 3sat w audycji „nano“.
Aby obejrzeć audycję, można skorzystać z poniższego linku: